GRUDNIOWE SPOTKANIE TRZECH POKOLEŃ

18.12.2017, 13:07, SP Boguszyn

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE TRZECH POKOLEŃ W SZKOLE W BOGUSZYNIE

 

14 grudnia miało miejsce ostatnie spotkanie Trzech Pokoleń w starym roku. Było więc to spotkanie świąteczne. Panie i dziewczęta podzieliły się na 2 grupy: szydełkowania i kulinarną. W takim czasie nie mogło zabraknąć świątecznych potraw. Pod przewodnictwem kucharki pani Mirosławy Flis przy jednym ze stolików powstawała wspaniała sałatka. W tym czasie w kuchni podgrzewał się przygotowany wcześniej przez panie kucharki barszczyk oraz krokiety, których pilnowała intendentka i jednocześnie pomoc kuchenna pani Małgorzata Nieborak. Przy drugim stoliku panie wykonywały szydełkowe ozdoby choinkowe. Na parapetach rozłożone były jak na wystawie szydełkowe prace pani Mirosławy Szymczak, która przychodzi na zajęcia od samego początku i zawsze służy dobrą radą młodemu pokoleniu.
 


Po przygotowaniu sałatki twórca przepisu p. M. Flis nałożyła ją do salaterek – przeźroczystych, by było widać kolejne warstwy. Nakryto do stołu i zaczęła się najprzyjemniejsza część spotkania: degustacja potraw.  Zakończono ją na słodko przy roladzie ze śmietaną, przy kawie                   i herbacie. Dyrektor szkoły Irena Borusiak złożyła wszystkim świąteczne życzenia.  Potem wszyscy miło spędzali czas na rozmowach. Gdy popróbowano wszystkich potraw, młoda „Mikołajka”                     p. Aurelia Nowacka jak w roku ubiegłym rozpoczęła rozdawanie prezentów, które losowano tak, aby dla każdego prezencik był niespodzianką. Prezenty zostały wcześniej przygotowane i przyniesione przez panie. Wśród nich znalazły się kosmetyki, ozdoby, słodycze, a nawet miód w słoikach. Najwięcej radości miały z prezentów najmłodsze uczestniczki spotkań, które wylosowały słodycze, świeczniki oraz bałwanki.

 

I w tym miejscu warto wspomnieć o tym, iż grupa się powiększa.  Tym razem najmłodszą uczestniczką była dziewczynka z grupy przedszkolnej Madzia Ranecka, która przyszła na zajęcia                    z mamą i babcią! I o to w tym wszystkim chodzi! By być razem, by wszyscy zrozumieli, że ciągłość pokoleń jest ważna. Możemy być wszyscy razem i coś dla siebie zdziałać.  Różnica wiekowa wynosi naprawdę sporo lat: od lat 4 do ponad 60! Na zajęcia przychodzą uczennice szkoły z różnych klas, młode panie i te nieco starsze oraz babcie, od których można się wiele nauczyć. Także wśród nauczycieli i pracowników niepedagogicznych utworzyła się grupka pan, które nie opuszczają żadnego zajęcia. Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom scali się nasze boguszyńskie środowisko lokalne (na spotkania przychodzą panie nie tylko z Boguszyna, ale ze wsi  z obwodu szkoły, które specjalnie dojeżdżają, by spędzić ten czas razem).

 

 

Przepis na świąteczną sałatkę:

Składniki:

2 płaty śledzia z octu, 2 cebule, słoik konserwowych ogórków, 5 ziemniaków, 2 duże buraki, 8 jajek, 10 dag sera żółtego, majonez.

 

Przygotowanie:

Ziemniaki i buraki oraz jajka na twardo  wcześniej ugotować. Po wystygnięciu buraki zetrzeć na tarce o grubych oczkach, pokroić ziemniaki  i jajka. Posiekać drobno cebulę i pokroić drobniutko śledzia. Jak najdrobniej pokroić ogórki i zetrzeć na grubej tarce ser. Tak przygotowane produkty układać warstwowo najlepiej w przezroczystej salaterce czy misce, by było widać warstwy i kolory produktów. Na spód wyłożyć śledzia i przykryć cebulą. Nałożyć na to majonez. Następnie wysypać ziemniaki,                  a potem buraczki i znowu nałożyć majonez. Nasypać jajka, które należy posolić i doprawić pieprzem do smaku. Znowu nałożyć majonez. Wszystko posypać utartym serem. I potrawa gotowa. Prosto na wigilijny stół. Można miseczkę udekorować zieloną pietruszką, rzodkiewką czy pomidorkami koktajlowymi według uznania.

W razie uznania można wymieniać składniki i uzupełniać sałatkę własnymi pomysłami.

               

 

Przepis na krokiety do świątecznego barszczu:

                Składniki:

0,5 kg kapusty kiszonej, 0,5 kg pieczarek, ciasto naleśnikowe.

                Wykonanie:

Kapustę ugotować. Pieczarki zetrzeć na tarce z dużymi oczkami i usmażyć na maśle. Po ugotowaniu wymieszać i przygotować z nich farsz. Usmażyć naleśniki. Nadziać je wcześniej przygotowanym farszem, zawinąć w rulonik. Obtoczyć w mące, jajku i bułce tartej. Usmażyć. Podawać do barszczyku.

Autorka przepisów: Mirosława Flis

 
« Wstecz